קוליטיס
סגנון חיים

קוליטיס

מה זה קוליטיס? זוהי אחת המחלות הדלקתיות הכרוניות הפוגעות במעיים. בניגוד למחלת קרוהן, הנזק העיקרי כאן הוא המעי הגס. עם זאת, חלק מהחולים סבלו מדלקת בחלקים חשובים של המעי, בעוד שאחרים סבלו מנזק פחות נרחב ויותר מוגבל.

מהי קוליטיס וכיצד היא מתחילה?

השאלה מה גורם לקוליטיס מורכבת למדי. מאמינים כי קוליטיס נגרמת בדרך זו או אחרת על ידי פעילות אוטואימונית. יש הסבורים שפעילות יתר של מערכת החיסון נובעת מאורח חיים עקר מדי בילדות המוקדמת. יש הסבורים שהסיבה היא שילוב של סיבות גנטיות וסביבתיות. ככל הנראה, רוב החולים חוו זיהום, ובהמשך בהחלמה, המעי הגס פיתח דלקת. הסימנים הראשונים של המחלה מתרכזים באזור פי הטבעת, ולאחר מכן הדלקת מתפשטת למעיים.

כיצד לזהות תסמינים של קוליטיס

התסמין העיקרי הראשוני של המטופל היה שלשול כרוני מתמשך. דם לא תמיד מזוהה בצואה, אבל לפעמים כן. התסמינים השכיחים כוללים גם חוסר תיאבון ומשקל, התכווצויות בטן, ולפעמים חום, חולשה, דלקת פרקים ופריחה. למרות שמדובר במחלה כרונית, היא מאופיינת בתקופה של החמרה בתסמינים ולאחריה תקופה של הפוגה משמעותית. כאשר יש חשד למחלה, הרופאים עשויים להמליץ ​​על בדיקות שונות, כגון קולונוסקופיה, כדי לאשר את האבחנה. ביופסיה יכולה לאשר או להכחיש את המחלה. חשוב לציין שישנן מחלות נוספות הגורמות לתסמינים דומים כמו מחלות מעי דלקתיות אחרות, זיהומים וכו'.

מה הסיכוי לחלות במחלה זו וכיצד לטפל בה?

לבני משפחה של חולים מאובחנים יש סיכוי גדול יותר לפתח קוליטיס (עקב קרבה גנטית). בישראל, עשרות אלפי חולים מאובחנים בדרך כלל עם מחלות מעיים כמו מחלת קרוהן, קוליטיס וכו'. שכיחות המחלה עלתה במדינות בהן יש צריכה מופרזת של מזון תעשייתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן